Kolneńskie obchody Święta Wojska Polskiego

zdjęcia artykułu 65
2023-08-16 14:48 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Chwała polskiego oręża sprzed 103 lat, zwana „Cudem nad Wisłą” zapisała się na kartach historii, jako przełomowa bitwa w dziejach świata. Wiktoria warszawska powstrzymała bolszewicką nawałę.

Wysiłek naszych przodków zdecydował o wolności Polski i całej Europy. Na pamiątkę zwycięskiej bitwy stoczonej 15 sierpnia, Sejm w 1992 r. ustanowił państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu przypadają też w Kościele Katolickim liturgiczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Tak jak w większości polskich miast, także w Kolnie odbyły się obchody rocznicy Święta Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęto zbiórką pocztów sztandarowych - które reprezentowały kolneńskie organizacje, instytucje i zakłady pracy - na placu przed kościołem p.w. świętej Anny o godzinie 12:15. Podczas Hymnu Państwowego na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga. Dokonała tego żołnierka stacjonująca w utworzonej w tym roku w Kolnie jednostce wojskowej. Kontynuacją obchodów było nabożeństwo o godz. 12:30 odprawione w intencji Ojczyzny, które celebrował nowy proboszcz parafii ks. dziekan Tomasz Grabowski. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Kolna pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i na cmentarz komunalny pod groby nieznanego żołnierza i pomordowanych pod Lemem. Tam zostały złożone symboliczne wieńce i zapalone znicze pamięci.

Burmistrza Miasta Kolno na obchodach reprezentowali: Mirosław Bajorek - Sekretarz Miasta Kolno i Mariusz Rakowski - Przewodniczący Rady Miasta Kolno. W uroczystościach wzięli też udział przedstawiciele powiatu kolneńskiego: Wicestarosta Karol Pieloszczyk oraz zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Kolneńskiego – Zdzisław Szymański. Na zakończenie święta na placu przy Szkole Podstawowej nr 2 odbył się piknik rodzinny. Była darmowa grochówka wojskowa, a dzieci mogły bawić się na dmuchanej zjeżdżalni i skorzystać, pod okiem ułanów, z przejażdżki konnej.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl