Uczestnicy nieśli biało-czerwone i biało-żółte, papieskie flagi. Zorganizowane przedsięwzięcie to hołd dla zmarłego św. Jana Pawła II i protest przeciwko szkalowaniu Jego imienia.
Kilkuset uczestników marszu spotkało się o godz. 15:00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie. - Zebraliśmy się tutaj, aby modlić się do św. Jana Pawła II. Tym samym będziemy się modlić, aby Bóg jedyny miał w opiece naszą całą ojczyznę, tym samym jest, aby nasz kochany rodak, jak za swego życia kierował naszym ukochanym krajem, również tam w królestwie w nieba, żeby był naszym orędownikiem – zaznaczał w skierowanych do przybyłych słowach kapłan. Po odmówieniu w świątyni koronki do miłosierdzia Bożego procesyjnie przemaszerowano w proteście ulicami miasta do kościoła św. Anny pod pomnik Ojca Świętego. Podczas marszu uczestnicy modlili się, odmawiając różaniec i śpiewając pieśni religijne. Dla wielu, oprócz wspomnienia śmierci papieża Polaka, była to przede wszystkim manifestacja wsparcia Jego imienia. Święty Jan Paweł II miał bezsprzeczny wkład w budowanie wolnej ojczyzny. Pamiętamy Jego rolę w zjednoczeniu Polaków w czasach walki z komunizmem, walkę z ówczesnym reżimem oraz jak ważny był dla całego Kościoła na świecie.
Orszak wiernych po dotarciu pod pomnik św. Jana Pawła II wysłuchał odczytanego przez Przewodniczącego Rady Miasta Mariusza Rakowskiego stanowiska Rady Miasta Kolno w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Następnie przedstawiciele władz miasta i powiatu - Burmistrz Kolna Andrzej Duda i Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Rakowski, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk oraz mieszkańcy miasta złożyli wieńce, kwiaty i zapalili znicze pod monumentem.
W tym roku mija 18. rocznica śmierci ojca św. Jana Pawła II., który od 2020 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Kolna. Pamięć to nasz obowiązek i szczególnie w takim dniu warto się zatrzymać. Wspomnieć nauczanie, słowa, które do nas kierował. Dzisiaj więc w sposób szczególny wybrzmiewają strofy Apelu o pokój z 1981 roku: Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.
„Uczył nas wiary, miłości i szacunku do każdego życia, do siebie nawzajem, do braci ludzkich i tych „braci mniejszych”, do przyrody, do ziemi ojczystej. Uczył nas czym jest wolność i jak trzeba jej bronić. Słuchaliśmy tej nauki uważnie. Byliśmy wtedy razem, bardziej niż kiedykolwiek. Byliśmy wspólnotą. Jego słowa pozwalały nam zobaczyć wyraźniej siebie i drugiego człowieka. Lepiej poznać. Może nawet pokochać. Bardzo go dzisiaj brakuje. Świat nie stał się lepszy.” - piszą organizatorzy ogólnopolskiej inicjatywy.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia. Został pochowany w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Miesiąc po śmierci rozpoczął się Jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem polskiego Papieża została przeniesiona do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego.
Opracowanie: Andrzej Konopka/UM Kolno
Fot.: Andrzej Konopka/Denys Loskutov