Posiedzenie zorganizowane w sali widowiskowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu rozpoczęto o godzinie 12.00. Rada na wstępie przyjęła zmiany w porządku sesji. Wycofano się z rozpatrywania uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Kolejno, poprzez aklamację, przyjęto stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Treść pisma odczytał Przewodniczący Rady Miasta Kolno Mariusz Rakowski. Wybrzmiały, głośny manifest kolneńskich samorządowców, stanowczo sprzeciwia się medialnemu szkalowaniu osoby Wielkiego Polaka.
- Atak ten oparty przede wszystkim na pomówieniach i materiałach esbeckich z czasów PRL ma jedynie nikczemny cel zniszczyć niekwestionowany autorytet Jana Pawła II i zdyskredytować całą naukę, jaka głosił On w trakcie pontyfikatu i zachwiać systemem wartości, które przez lata prezentował – podkreślał przewodniczący w odczytywanym apelu.
- Nikt nie ma prawa dezawuować postawy i słów Jana Pawła II, który zawsze wypowiadał się w imieniu ludzi pracy, ubogich, zagubionych we współczesnym świecie, zniewolonych, skrzywdzonych i walczących o należną im godność oraz prawidłowo rozumianą wolność. Ten bezprecedensowy atak odbieramy jako celową i świadomą operację mającą na celu wprowadzenie nowych podziałów wśród Polaków i niszczenie wartości chrześcijańskich.
Wyrażona przez samorządowców aprobata, to wyraz głębokiego szacunku i ogromnej wdzięczności dla osoby Ojca Świętego.
W dalszej części obrad zaakceptowano protokół z poprzedniej sesji, wysłuchano sprawozdania Burmistrza Miasta z pracy między sesjami i przyjęto uchwały:
- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Kolno na lata 2023-2030,
- w sprawie zmian w budżecie miasta Kolno na 2023 rok,
- w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Kolno,
- w sprawie wyrażenia zgody na powołanie i przystąpienie do stowarzyszenia „Wiele gmin – jeden cel”. Podjęta uchwała umożliwi współpracę samorządów z przynależnych gmin powiatu kolneńskiego, gminy Jedwabne, Starostwa Powiatowego i miasta Kolno na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru partnerstwa. Powołanie Stowarzyszenia ułatwi realizację przedsięwzięć - poprzez połączenie potencjałów wszystkich członków organizacji – i wzmocni potencjał w pozyskiwaniu środków rządowych i unijnych dla przeprowadzania wspólnych projektów.
- w sprawie zorganizowania wspólnej obsługi finansowej jednostkom organizacyjnym zaliczanym do sektora finansów publicznych,
- w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez miasto Kolno oraz zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Przyjęto też sprawozdanie z realizacji Programu współpracy miasta Kolno z organizacjami pozarządowymi
oraz innymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie w 2022 roku oraz korektę sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez miasto Kolno w 2021 roku.
Po zakończeniu obrad kolneńscy samorządowcy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II usytuowany obok kościoła św. Anny. Tam, w obecności Dziekana Kolneńskiego ks. Stanisława Uradzińskiego, jako hołd dla Honorowego Obywatela Miasta Kolno, złożono kwiaty i zapalono znicze. Pod monumentem burmistrz Kolna Andrzej Duda jeszcze raz podkreślił, że cały świat jest zbulwersowany sytuacją, która ma obecnie miejsce w naszym kraju.
Opracowanie: Andrzej Konopka/UM Kolno
Fot.: Andrzej Konopka/Denys Loskutov