W Kolnie odbyły się „Mistrzostwa powiatu kolneńskiego w rachunku pamięciowym. Liczydło 2023”

zdjęcia artykułu 82
2023-03-15 14:57 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Wykorzystanie praw matematycznych, potęgowanie, mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie, działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych oraz umiejętność sprytnego liczenia – to zadania, z którymi zmagali się uczniowie szkół podstawowych z powiatu kolneńskiego w ramach konkursu „Mistrzostwa powiatu kolneńskiego w rachunku pamięciowym 2023”.

Mistrzostwa matematyczne zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie 14 marca – w Międzynarodowym Dniu Liczby π. W przedsięwzięciu wzięło udział 36 zawodników z 12 szkół z powiatu kolneńskiego.

Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Kolno i Starosty Kolneńskiego. Do zawodów zgłosili się uczestnicy z: SP1 Kolno, SP2 Kolno, Janowa, Małego Płocka, Rogienic Wielkich, Surał, Turośli, Wykowa, Kątów, Lemana, Lachowa oraz Stawisk.

Celem konkursu jest promowanie i popularyzacja matematyki wśród dzieci oraz doskonalenie umiejętności pamięciowego liczenia. Rywalizacja obejmowała po 20 zadań w każdej z trzech rund. Przykłady jednodziałaniowe i wielodziałaniowe oraz działania na liczbach całkowitych  uczniowie wykonywali jedynie w pamięci, a wyniki zapisywali w jak najprostszej postaci. Maksymalnie za rozwiązanie wszystkich zadań można było zdobyć 120 pkt. Najlepszy uczestnik – Marta Dziekońska z SP1 zdobyła 98 punktów. Kolejno, 93 pkt. uzyskał Piotr Długozima z SP2 w Kolnie. Trzeci wynik łamigłówek matematycznych wyłoniono po dogrywce  a wywalczył je Mateusz Zyskowski z Lachowa.

Jak oceniają organizatorzy, są to osiągnięcia na poziomie mistrzowskim. - Dzieci doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami, potrafią myśleć bardzo logicznie i z poziomu konkursu jesteśmy bardzo zadowoleni. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, o czym może świadczyć dogrywka o trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej – mówi organizator i zarazem dyrektor szkoły SP1 w Kolnie Lech Owczarczyk.

W kategorii drużynowej najlepsza okazał się kolneńska „Jedynka”. Zespół reprezentowali: Marta Dziekońska, Natalia Kijek oraz Dawid Ruchała. Drugie miejsce przypadło Turośli, a trzecie Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie. Trzem najlepszym uczestnikom w kategorii indywidualnej, a następnie w kategorii drużynowej z rąk Sekretarza Miasta Kolno Mirosława Bajorka – reprezentującego Burmistrza Miasto Kolno Andrzeja Dudę, Zbigniewa Truszkowskiego, dyrektora Mlekpolu oddział w Kolnie, Marcina Krejszewa wiceprezesa BS w Kolnie  –  zwycięzcy otrzymali statuetki ,,Złote, srebrne i brązowe liczydło 2023”, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pamiątkowymi dyplomami i nagrodami od sponsorów zostali obdarowani również wszyscy uczestnicy matematycznego konkursu.

Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie – bardzo dziękuje patronom konkursu oraz sponsorom: Urzędowi Miasta Kolno na czele z Burmistrzem Andrzejem Dudą, Starostwu Powiatowemu w Kolnie ze Starostą Tadeuszem Klamą, Pawłowi Trzeciakowi, Edycie i Wojciechowi Stachelskim, Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL z dyrektorem Zbigniewem Truszkowskim oraz Bankowi Spółdzielczemu w Kolnie z Prezesem Krzysztofem Kajką.

Klasyfikacja drużynowa:

  1. SP 1 Kolno – 234 pkt
  2. SP Turośl – 229 pkt
  3. SP 2 Kolno - 226 pkt

Opracowanie: Andrzej Konopka / Urząd Miasta Kolno

Fot.: Andrzej Konopka/Denys Loskutov

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl