Hodowcy gołębi pocztowych z Kolna podsumowali sezon lotowy 2022

zdjęcia artykułu 1
2023-01-10 10:02 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W dniu 29 października w Borkowie, w punkcie wkładań, odbyło się podsumowanie sezonu lotowego 2022 PZHGP oddziału Ełk, sekcji Kolno. W uroczystościach udział wzięli hodowcy oraz zaproszeni goście. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Przybyłych przywitał prezes sekcji Sławomir Stachelski, który tradycyjnie podsumował cały sezon lotowy 2022. Podkreślił, że ten rok nie należał do łatwego okresu i pomimo różnych problemów i zawirowań, jakie ostatnio wszystkich nas spotykają, można zaliczyć go do niezwykle udanego, o czym mogą świadczyć wyniki osiągnięte przez ich gołębie pocztowe. Hodowcy z Kolna należący do oddziału Ełk, w skład którego wchodzi też sekcja Pisz, Biała Piska i Ełk, co roku biorą udział w zawodach z bardzo dobrymi wynikami.

– Koledzy z innych oddziałów mówią, że sekcja Kolno to dobra i silna formacja odnosząca bardzo dobre wyniki nie tylko w zawodach oddziałowych, ale także w Okręgu, Regionie oraz w skali Polski — zaznaczał podczas spotkania podsumowującego prezes sekcji Sławomir Stachelski.

W czasie tej wyjątkowej uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście: Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciech Sekściński i Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda. W krótkich przemówieniach podziękowali organizatorom za zaproszenie i życzyli wszystkim hodowcom jak najlepszych wyników w następnym sezonie lotowym 2023. Zapewnili również o dalszej współpracy i wsparciu sekcji Kolno. Goście, wzięli także udział w ceremonii wręczania pucharów, dyplomów oraz nagród zwycięzcom i mistrzom w poszczególnych kategoriach lotów gołębi.

Mistrzostwo w kategorii gołębi dorosłych 2022 zdobyli:

  1. Mistrz – Zdankowski Jerzy
  2. I Wicemistrz – Stachelski Tadeusz
  3. II Wicemistrz – Stachelski Sławomir

Mistrzostwo w kategorii gołębi młodych zdobyli:

  1. Mistrz – Stachelski Tadeusz
  2. I Wicemistrz – Filipkowski Mariusz
  3. II Wicemistrz – Kulas AMD

Supermistrzostwo (gołębie stare i młode):

  1. Mistrz – Zdankowski Jerzy
  2. I Wicemistrz – Stachelski Karol
  3. II Wicemistrz – Gajewski Józef

Sekcja Kolno zrzesza ponad 25 pasjonatów gołębi pocztowych. Gołębie kolneńskich hodowców biorą udział w kategoriach: A – loty od 100 do 300 km, B – od 300 do 500, C – od 500 do 700 i kategorii M – powyżej 700 km. Obecnie gołąb pocztowy hodowany jest do celów sportowych. Organizowane są zawody z ich udziałem polegające na wypuszczaniu od kilkuset do kilku tysięcy ptaków ze wspólnego startu, z odległości dochodzących do 1500 km, a nawet więcej. Ich średnia prędkość na umiarkowanym dystansie (ok. 800 km) to 80 km/h, jednakże przy zawodach na krótkim dystansie ok. 160 km, prędkość lotu dochodzi do 94,5 km/h.

Zarząd Sekcji składa serdeczne podziękowania za przybycie na uroczyste wręczenie nagród lokalnym włodarzom z miasta Kolno i powiatu kolneńskiego, Andrzejowi Dudzie i Tadeuszowi Klamie, którzy są wiernymi kibicami naszego hobby i propagują tę formę spędzania wolnego czasu. Dziękujemy za wsparcie i doping, który mobilizuje hodowców do osiągania jeszcze lepszych wyników, większego zaangażowania w promowaniu Kolna nie tylko w regionie, ale również w kraju i zagranicą — mówił podczas spotkania Sławomir Stachelski.

Miejmy nadzieję, że zakończony sezon będzie wstępem do jeszcze lepszych osiągnięć w 2023 r. Czy stada przezimują we właściwej kondycji, a hodowcy zdołają przygotować ptaki do kolejnego sezonu przekonamy się już w przyszłym roku. Każdy bowiem wystawiony do zawodów gołąb będzie musiał pokonać łącznie ok. 6000 km — zaznaczał prezes sekcji.

Na zakończenie spotkania organizatorzy uhonorowali zaproszonych gości pamiątkowymi grawertonami, wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność za dotychczasową współpracę. Wręczenia dokonali prezes sekcji Sławomir Stachelski i sekretarz sekcji Jerzy Zdankowski.

Opracowanie i zdjęcie: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl