Miejska Wigilia

zdjęcia artykułu 78
2022-12-22 13:54 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Koncertem kolęd i pastorałek, w wykonaniu solistek z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, rozpoczęła się tegoroczna miejska Wigilia.

Po dwóch latach przerwy, 21 grudnia w sali kawiarnianej KOKiS-u przedstawiciele władz miasta Kolno i powiatu kolneńskiego, miejskich instytucji, dyrektorzy i kierownicy miejskich i powiatowych jednostek, radni Rady Miasta Kolno i powiatu kolneńskiego, komendanci: policji, straży pożarnej, OSP i ZHP oraz zaproszeni goście, zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, symbolicznie przełamali się opłatkiem i obdarowali życzeniami.

Na wstępie spotkania wszystkich przybyłych przywitał Burmistrz Kolna Andrzej Duda, który podziękował  artystom z KOKiS za piękne, wzruszające kolędy i wprowadzenie wszystkich w świąteczny nastrój.

- Boże Narodzenie to święta wyjątkowe, dostojne w swym wymiarze i pełne zwyczajów, a coroczne spotkania są okazją do budowania lokalnej wspólnoty, za którą wszyscy odpowiadamy – przekonywał Burmistrz Kolna Andrzej Duda zgromadzonych na miejskiej wigilii. – Kolno jest taką właśnie wspólnotą rodzin i to ona nadaje charakter naszemu miastu. Każdy z nas chciałby, żeby Kolno było miejscem, w którym mieszkają ludzie dla siebie nawzajem pomocni i życzliwi. Naszemu miastu, w imieniu nas Wszystkich, życzę, by było dobrym miejscem do życia, w którym każdy mieszkaniec znajdzie swój obszar do zawodowego i osobistego rozwoju. Jestem pewien, że przyszłość przyniesie Kolnu jeszcze więcej możliwości, dobrych projektów i stabilny rozwój w najbliższych latach.

Andrzej Duda zgromadzonym życzył wielu niezapomnianych chwil, wzajemnej życzliwości i pomyślności w nadchodzącym Nowym 2023 Roku. Obecni na miejskiej Wigilii: Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, Senator  RP Marek Adam Komorowski i Starosta Kolneński Tadeusz Klama dołączyli do składanych życzeń. Podczas okolicznościowych wystąpień podkreślali też znaczenie wielowymiarowej współpracy różnych instytucji, która służy rozwojowi miasta.

Słowami Łukasza Ewangelisty Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński przypomniał istotę świąt Bożego Narodzenia. - Boże słowo jest nade wszystko. Dlatego niech ono przypomni nam to wydarzenie, które po raz kolejny w naszym życiu i w innym wymiarze historii, i świata będziemy obchodzili.

Duszpasterskie słowo do zebranych na miejskiej wigilii  skierował proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata ks. Tadeusz Kaczyński.

- Chciałbym wam z całego serca wszystkim podziękować. Za waszą taką osobistą dobroć. Cieszę się z tego, że jestem w Kolnie. Dlatego, że tutaj doświadczyłem już dużo życzliwości i muszę powiedzieć jasno i wyraźnie, że tam gdzie jest zgoda, tam jest i piękno, tam jest i dobro. Taka zgoda jest tutaj zauważana, w naszym Kolnie. Dlatego, że dużo rzeczy się dzieje, ale oprócz tego, to wszystko się odbywa z taką życzliwością, z taką miłością, z taką otwartością. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Świętą Bożego Narodzenia, to są najpiękniejsze i najwspanialsze święta w ciągu całego roku. Dlatego chciałbym też Państwu, w imieniu swoim i ks. Dziekana, życzyć wszystkiego najlepszego. Jest z nami pani dyrektor szpitala więc zdajemy sobie sprawę z tego ileż tam jest cierpień. Wiemy doskonale, że najważniejszą sprawą w życiu człowieka jest zdrowie. Dlatego też życzę wszystkim upragnionego, kochanego zdrowia. 

Oprócz tego, chciałbym również, bo wszyscy wywodzimy się z rodziny, aby ta nasza rodzina była zawsze taka silna. Żyjemy w czasach specyficznych, gdzie są ataki na wiarę, Kościół. Dlatego też chciałbym, żebyśmy byli taką ostoją, żebyśmy potrafili w swoim środowisku bronić wiary i bronić tego, co jest święte. Wśród nas jest tu światło betlejemskie. To światło było również dzięki harcerzom noszone do każdego kościoła. Aż z Betlejem, od samego Jezusa Chrystusa, to światło przywędrowało dzięki dobremu sercu ludzkiemu tutaj do Kolna. Postarajmy się, aby właśnie to światło również rozjaśniało nasze serca, nasze rodziny i tym samym naszą społeczność. Niech Bóg będzie zawsze blisko Was. Szczęść Boże!                

Po symbolicznym przełamaniu się opłatkiem i indywidualnych życzeniach tegoroczne spotkanie wigilijne zakończono wspólnym kolędowaniem.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka/UM Kolno

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl