Przysięga wojskowa żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Kolnie

zdjęcia artykułu 136
2022-09-26 20:16 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W sobotę, 24 września 30 ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie zorganizowano w parku miejskim w Kolnie.

To już szósta w tym roku i czterdziesta druga taka uroczystość od czasu utworzenia tej formacji na terenie województwa podlaskiego. W spotkaniu wziął udział Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego złożyli ludzie, którzy na co dzień wykonują inne zawody. Są wśród nich, m. in. lekarz weterynarii, nauczyciel, diagnosta laboratoryjny, technik BHP, informatyk, urzędnik oraz studenci i uczniowie. Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie pracy i życia prywatnego ze służbą dla kraju.

Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz wojna na Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie. - Agresja trwa, a trudna sytuacja na świecie, jak brak ukraińskiego zboża dla Bliskiego Wschodu i Afryki, może być wykorzystana przez władców na Kremlu – mówił wicepremier. Ważnym akcentem militarnego pikniku było podpisanie przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka dokumentów dotyczących utworzenia nowej formacji - Komponentu Obrony Pogranicza w strukturach WOT. 

- Licząc się z kolejnymi atakami postanowiłem zaakceptować publicznie, tu w Kolnie, koncepcję powołania w ramach WOT Komponentu Obrony Pogranicza. Nazwa nie jest przypadkowa. Jej skrót nawiązuje do tradycji przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Przewiduję, że powstanie do 10 batalionów KOP od województwa warmińsko-mazurskiego przez podlaskie i lubelskie po podkarpackie – dodał Mariusz Błaszczak.

Koncepcja zakłada utworzenie batalionów, które docelowo mają liczyć 7500 żołnierzy. Zadaniem nowej struktury wojskowej w czasie pokoju będzie wsparcie Straży Granicznej, a na wypadek wojny bezpośrednia obrona granicy.

W Polsce w szeregi terytorialsów niemal co tydzień powoływanych jest ponad 300 nowych ochotników. W województwie podlaskim to szósta przysięga w tym roku i czterdziesta druga od czasu utworzenia brygady. Formację 1. PBOT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” powołano jaką jedną z pierwszych w naszym kraju. Obecnie liczy ponad 2 tys. żołnierzy i składa się z 25 batalionów piechoty lekkiej i trzech samodzielnych kompanii. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski. Od ponad roku podlaskie ugrupowanie współdziała w ochronie naszej granicy państwowej wraz z Grupą Batalionową NATO.

Wicepremier podczas uroczystości wręczył wyróżniającym się żołnierzom pamiątkowe ryngrafy. Pogratulował ich rodzinom oraz zaprzysiężonym żołnierzom WOT.

Polska nauczona doświadczeniami minionych lat musi wzmacniać swój potencjał militarny uważa szef MON - Powstają nowe jednostki, powiększamy armię, kupujemy sprzęt, niektóre jego składniki możemy oglądać tu na pikniku w Kolnie. Musimy odstraszać, aby wojna nie rozlała się na nasze ziemie.

Ślubowanie połączono z piknikiem wojskowym dla mieszkańców. Mariusz Błaszczak, wraz ze współgospodarzem uroczystości Burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą oraz parlamentarzystami, odwiedzali przygotowane w specjalnych namiotach ekspozycje militarne i sprzęt wojskowy. Szef MON chętnie pozował do zdjęć przy stoiskach z napotkanymi rodzinami z dziećmi oraz z młodzieżą. Uczestnicy pikniku oprócz pokazu sprzętu wojskowego mogli również skosztować wojskowej grochówki.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzono je 1 stycznia 2017 roku. WOT stanowią wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. WOT przez cały czas dynamicznie się rozwija. Żołnierzy szkoli się obecnie w ramach osiemnastu brygad obrony terytorialnej. W ostatnim czasie utworzono trzy nowe brygady OT: 18 Stołeczną Brygadę OT, 19 Nadbużańską Brygadę OT oraz 20 Przemyską Brygadę OT. W bezpośredniej podległości Dowództwu WOT pozostają również: Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoła Podoficerska SONDA.

Nowo powołani żołnierze w Kolnie  rozpoczną  cykl szkoleń w swoich pododdziałach. Składają się na nie szkolenia rotacyjne (trwających minimum 2 dni w miesiącu) oraz zintegrowane (14 dni - raz w roku). Terytorialsi zobowiązani są też do utrzymywania kontaktu z jednostką wojskową, samokształcenia oraz podnoszenia sprawności fizycznej.

Współgospodarzami sobotniej uroczystości byli Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda i dowódca 1. Podlaskiej Brygady WOT pułkownik Sławomir Kocanowski. Goście wydarzenia to m.in.: Wicepremier – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Podsekretarz Stanu w MON Michał Wiśniewski, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. broni Wiesław Kukuła, Sekretarz Stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, Poseł RP Jarosław Zieliński, Senator Marek Komorowski. Wśród uczestników uroczystości byli też żołnierze z USA (Gwardii Narodowej stanu Kalifornia), Chorwacji, Rumunii i Wielkiej Brytanii, którzy służą w Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Orzyszu. W przygotowanie pikniku zaangażowali się również żołnierze z instytucji wojskowych, jak 1. Pomorska Brygada Logistyczna, 18. pułk logistyczny, Wojskowa Akademia Techniczna, Żandarmeria Wojskowa, 10. Pułk Samochodowy, 18. Wojskowych Oddział Gospodarczy, 25. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz szpital wojskowy w Ełku. Muzyczną oprawę zapewniła orkiestra wojskowa z Siedlec.

                                                                  Opracowanie i zdjęcia Andrzej Konopka (źródło: 1PBOT)

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl