„Ballady i romanse” – kolneńska odsłona Narodowego Czytania 2022

zdjęcia artykułu 84
2022-09-05 14:55 | Opublikował: Tomasz Sobieski
3 września organizatorzy akcji Narodowego Czytania zaprosili lektorów i kolneńską społeczność na plac usytuowany przed Miejską Biblioteką Publiczną, by tam delektować się utworami najwybitniejszego polskiego poety Adama Mickiewicza.

Akcja publicznego czytania narodowych dzieł literackich zainicjowana została w 2012 roku przez parę prezydencką. Tegoroczne wydarzenie jest już 11. odsłoną intelektualnej rozrywki, w którą zaangażowana jest cała Polska.

Piękna pogoda, romantyczna sceneria, stroje z epoki i umiejętności recytatorskie występujących przełożyły się na efektowne widowisko, które przyciągnęło mieszkańców Kolna z różnych przedziałów wiekowych. Po uroczystym rozpoczęciu akcji zgromadzeni wysłuchali prelekcji dotyczącej Romantyzmu i elementów biografii wieszcza Adama Mickiewicza, którą wygłosił gość honorowy prof. Adam Łukaszewicz – papirolog i archeolog śródziemnomorski z Katedry Epigrafiki i Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ballady Mickiewicza od dwustu lat cieszą się wśród czytelników niesłabnącym uznaniem. Z wybitnymi dziełami wieszcza narodowego zapoznają się też uczniowie w toku edukacji. Rok 2022 został w Polsce ogłoszony Rokiem Romantyzmu. Utwory są silnie osadzone w realiach historycznych i ludowych. W rzeczywistość epoki wkracza świat nadprzyrodzony i siły metafizyczne. Zbiór poezji ujmuje naturalnością stylu i prostotą języka. Przenikliwe diagnozy dotyczące losów i osobowości bohaterów są ponadczasowe i można je dostosować do współczesnych realiów.

Przed rozpoczęciem czytania organizatorzy, najmłodszych uczestników akcji, zaprosili do odrębnego słuchania bajek i zachęcali do wykonywania prac plastycznych. Dzieci według własnej fantazji i wyobraźni wiły wianki z polnych kwiatów i ziół dla „nimf znad jeziora”, wyklejały maski zwierząt i rysowały ich postacie. Radosne zabawy przebiegały pod czujnym okiem pracowników CIS, OHP i bibliotekarzy. Animatorzy zadbali, by ani przez chwilę, najmłodsi się nie nudzili. O wspaniałej atmosferze w tej grupie świadczyły roześmiane buzie i okrzyki fascynacji.

Czytanie „Ballad i romansów” zainaugurowano utworem „Pierwiosnek”. Kolejno czytano: „Świteziankę”, „Świteź”, „Powrót taty”, „Do przyjaciół”, „To lubię”, „Dudarz”, „Pani Twardowska”. Dwie ballady: „Rękawiczka” i „Rybka” przedstawiono w formie dramy. Inscenizacji utworu „Romantyczność” i romansu „Kurhanek Maryli” podjęła się młodzież I Liceum Ogólnokształcącego. Balladę „Lilije” ekspresyjnie zaprezentowali uczniowie Technikum z ZST w Kolnie. Czytanie dzieł literackich przeplatała nastrojowa muzyka Fryderyka Chopina i występy zespołu ludowego „Czerwieniacy”.

Naszego wielkiego wieszcza czytało wiele osób, między innymi Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński, poseł Kazimierz Gwiazdowski oraz prof. Adam Łukaszewicz.

Organizatorami akcji Narodowe Czytanie 2022 byli: Starosta Kolneński, Burmistrz Miasta Kolno, Miejska Biblioteka Publiczna i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna.

Opracownie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl