Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w kolneńskich placówkach oświatowych

zdjęcia artykułu 74
2022-09-02 07:34 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Pierwszy dzwonek oficjalnie obwieścił zakończenie wakacji. Do polskich szkół wrócili uczniowie, by rozpocząć lub kontynuować naukę w nowym roku szkolnym 2022/2023.

W placówkach zarządzanych przez samorząd miasta Kolno edukację pobierać będzie 1210 uczniów. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki  utworzono 25 oddziałów dla 508 osób. Naukę rozpocznie 67 pięciolatków. Do „Jedynki” uczęszczać będzie też 70 sześciolatków i 371 uczniów w klasach I-VIII. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza uczyć się będzie 532 dzieci (25 pięciolatków, 67 sześciolatków i 440 uczniów w kl. I-VIII). Do Przedszkola Miejskiego nr 4 pójdzie 170 dzieci w wieku 3 i 4 lat (siedem oddziałów).

W kolneńskich placówkach oświatowych 1 września zorganizowano uroczyste apele. W SP 2 akademia rozpoczęła się o godz. 8:30, a w SP1 o 9:00. Dla społeczności „Jedynki” początek roku szkolnego był wyjątkowo odświętny. Uczniowie, po wakacyjnej przerwie, wrócili do odmienionych pomieszczeń. Szkoła bardzo się zmieniła i wypiękniała przekonuje dyrektor placówki Lech Owczarczyk. – Możemy uczyć się i pracować w wyremontowanych, czystych i coraz lepiej wyposażonych salach i korytarzach szkolnych. To wszystko udało nam się zrealizować dzięki staraniom organu prowadzącemu na czele z Burmistrzem Miasta panem Andrzejem Dudą. Z tego miejsca chciałbym podziękować także firmie INKOL, głównemu wykonawcy remontu oraz pracownikom Wydziału Rozwoju Gospodarczego w osobach pana Andrzeja Jarzyło, pana Dariusza Dudy oraz pani Moniki Stachelek i Doroty Łynko, którzy wspierali wszystkie działania od rozpoczęcia remontu po jego ukończenie. Chciałbym nadmienić, że również przedszkole w budynku po byłym gimnazjum zostało kompleksowo wyremontowane i od dziś rozpoczęło swoją działalność. Jestem przekonany, że obie inwestycje są na miarę europejskich standardów i w sposób znaczący podnoszą jakość kolneńskiej oświaty. Po wakacyjnej przerwie stajemy u progu nowego roku szkolnego, pełni zapału, sił, nadziei, ale i z pewnością pytań o to, jaki będzie ten rok. Życzę wszystkim uczniom, aby czas spędzony w szkole był radosny, bezpieczny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie wiele sukcesów – mówił w wystąpieniu Lech Owczarczyk.

Nowy rok szkolny w SP1, wraz z uczniami i pedagogami, przywitał obecny na akademii Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda. Włodarz Kolna już pierwszego dnia, w imieniu własnym i całego samorządu miasta, motywował do podjęcia owocnej pracy. Edukacja to proces podjęty wspólnie przez uczniów i nauczycieli, który przekłada się na przyszłość młodego pokolenia.

- Przyszedłem tu po to, żeby Wam podziękować, żeby podziękować panu dyrektorowi, całemu gronu pedagogicznemu i wszystkim nauczycielom, i rodzicom, że wytrzymali te trudne warunki przez ten rok. Wspólnie z Wydziałem Rozwoju Gospodarczego i panem dyrektorem mocno się zastanawialiśmy czy skorzystać z tych pieniędzy, które otrzymaliśmy czy jednak część pieniędzy zwrócić i przeprowadzać remont tylko jednego budynku. Doszliśmy do wniosku, że takiej szansy możemy już nie mieć i pan dyrektor podjął się tego trudu. Wiem, że nie było łatwo i na pewno ten rok, i wakacje pan dyrektor przepracował chyba  najsolidniej ze wszystkich lat, bo spędził całe wakacje, aby doglądać i pilnować tego remontu. Aby on zakończył się właśnie 1 września. Mam nadzieję, że wypoczęliście przez te wakacje i tyle sił nazbieraliście wszyscy, łącznie z gronem pedagogicznym, że będziecie realizować ustalone przez siebie cele w sposób wyśmienity i tego wam serdecznie życzę.

To hasło, które jest tutaj za nami, które mówi o tym, że: ,,Edukacja jest najpotężniejszą bronią jakiej można użyć, by zmieniać świat|” chciałbym skierować do was i do waszych serc – mówił burmistrz.

Podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego w SP2, pożegnano nauczycielkę Hannę Serafin, która po przepracowaniu 41 lat przeszła na zasłużoną emeryturę. W imieniu Burmistrza Miasta Kolno dyrektor szkoły Dariusz Łosiewski podziękował nauczycielce za lata pracy i przekazał nagrodę Burmistrza.

„Za wieloletnią, pełną zaangażowania i poświecenia pracę w Szkole Podstawowej nr 2. im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie, w Szkole Podstawowej nr 1. im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie, za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków wychowawczo-dydaktycznych przyznaję Pani nagrodę Burmistrza Miasta. Serdecznie dziękuję Pani za oddanie się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Za wysiłek włożony w ich nauczanie i wychowanie. Proszę też przyjąć moje najlepsze życzenia, zdrowia, zadowolenia, optymizmu oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym”- te słowa przekazał w liście gratulacyjnym burmistrz.

Na zakończenie akademii obecny w obu szkołach Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński skierował do zgromadzonych duszpasterskie błogosławieństwo. - Na ten trud nauczania i trud uczenia, i wychowywania w tym pierwszym dniu nowego roku, chcę Wam błogosławić, życzyć owocnej nauki i dobrej pracy, a dla rodziców dobrej współpracy ze szkołą.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl