Na pamiątkę zwycięstwa oręża polskiego nad bolszewikami Sejm w 1992 r. ustanowił państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu przypadają też w Kościele Katolickim liturgiczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Polacy w różny sposób oddają hołd Matce Bożej i poległym na polu chwały obrońcom ojczyzny.
Bohaterów czczą liczne Apele Poległych w miejscach pamięci narodowej. Nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.
O tej ważnej dacie w historii Polski, każdego roku, pamięta też kolneńskie społeczeństwo. Tegoroczne uroczystości miały skromny, symboliczny wymiar. W intencji Ojczyzny odprawiono o godzinie 9:00 mszę św. w kościele św. Anny.
O 12:00 delegacja samorządowa, z udziałem Burmistrza Kolna Andrzeja Dudy, Przewodniczącego Rady Miasta Kolno Mariusza Rakowskiego i Sekretarza Miasta Mirosława Bajorka złożyła wiązanki pod pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Poległych pod Lemanem i Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tych monumentach kwiaty złożyli również przedstawiciele Powiatu Kolneńskiego.
W obchodach uczestniczył poczet sztandarowy z repliką sztandaru bojowego polskich żołnierzy – wykonany w konspiracji w Kolnie, na przełomie lat 1941/1942. W asyście pocztu znaleźli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży.
Święto Wojska Polskiego to też podziękowanie za służbę każdego żołnierza. Gotowość do obrony kraju w dzień i w nocy jest niezwykle istotna w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Nie można zapomnieć, że bezpieczeństwo narodowe, to wspólne dobro, które należy chronić każdego dnia.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka