Symboliczne wbicie łopat pod modernizację kolneńskiego stadionu

zdjęcia artykułu 43
2022-06-16 09:56 | Opublikował: Tomasz Sobieski
15 czerwca, symbolicznym wbiciem łopat w murawę boiska rozpoczęto ważną dla Kolna inwestycję dotyczącą modernizacji stadionu miejskiego.

Na plac budowy przybyli: poseł Kazimierz Gwiazdowski, burmistrz Kolna Andrzej Duda, przedstawiciel firmy GretaSport (wykonawcy inwestycji) Adam Kwiotek i uczniowie kolneńskich szkół podstawowych. Świat sportu reprezentował polski lekkoatleta Karol Zalewski, aktualny mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 metrów.

Umowę na realizację przedsięwzięcia samorząd miasta Kolno podpisał trzy tygodnie temu. Po modernizacji obiektu powstanie nowoczesny kompleks piłkarsko-lekkoatletyczny. Kolneński stadion lata świetności ma dawno za sobą, gdyż nie był remontowany od 50 lat zaznacza Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

 - Pamiętam jak ten stadion był budowany, jak był oddawany do użytku. Na tamte czasy był to naprawdę nowoczesny obiekt. Dzisiaj ząb czasu naruszył go bardzo mocno. Jak widzicie Państwo, ta bieżnia się nie nadaje już do użytku. To jest bieżnia żużlowa. Płyta też jest wyeksploatowana do zera. Także będziemy mieli bardzo fajny,  nowoczesny obiekt spełniający wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w kategorii 5A czyli będą mogły na nim być rozgrywane mistrzostwa Polski juniorów.

Burmistrz ma nadzieję, że po skończeniu modernizacji w Kolnie, po wielu latach, odrodzi się sekcja lekkoatletyczna.

- Ten sport, w tej chwili myślę, wypełni tę lukę, która powstała w naszym mieście. Dużo młodzieży oczywiście korzysta z boiska ze sztucznej trawy, ale nie mamy ani pełnowymiarowej bieżni 400 metrowej, ani bieżni na 100 metrów oraz skoczni wzwyż i w dal. Nie mamy obiektu do uprawiania rzutu dyskiem, pchnięcia kulą, czy rzutu młotem. Te obiekty wszystkie powstaną i mam nadzieję, że dzieci, młodzież i dorośli nie tylko z naszego miasta, ale z całego powiatu będą z tego stadionu korzystać. Mam również nadzieję, że wykonawca, który już u nas modernizował boisko ze sztucznej trawy, sprawnie poprowadzi inwestycję i w następnym roku, może na wakacje, będziemy mieli już obiekt do tego, żeby na nim uprawiać sport.

W Polsce obiektów sportowych z prawdziwego zdarzenia cały czas brakuje uważa poseł Kazimierz Gwiazdowski. 

- Brakuje ich, a szczególnie w woj. podlaskim. Mamy tylko trzy certyfikowane. Ten właściwie będzie czwartym obiektem, który będzie certyfikowany jeśli chodzi o lekkoatletykę. Na tym stadionie lekkoatletycznym będą mogły się odbywać zawody rangi mistrzostw Polski. Myślę, że województwo podlaskie jest ostatnio mocne w lekkoatletyce i ten sport jest przyszłością wszystkich, a szczególnie młodzieży. W powiecie kolneńskim jest bardzo dużo młodzieży, która osiąga dobre wyniki sportowe. Myślę, że dzięki temu stadionowi przełoży się to na osiągniecia też w wieku juniora i seniora. Ten obiekt jest jak najbardziej oczekiwany w województwie podlaskim, bo to zwiększy możliwość organizacji imprez lekkoatletycznych w województwie – mówił na spotkaniu poseł Gwiazdowski.

Mistrz olimpijski Karol Zalewski, gość specjalny wydarzenia pochodzi z małej miejscowości, co nie przeszkodziło mu w karierze sportowej. - Pochodzę z Reszla, gdzie jest 5 tys. mieszkańców i nigdy nie mieliśmy takich warunków, żeby przygotowywać się. Teraz mieszkam w Olsztynie, gdzie jest wyremontowany fajny stadion przez firmę, która tutaj w Kolnie będzie odnawiała ten obiekt, na którym stoimy. I to jest istotne, ponieważ infrastruktura do wykonywania lekkoatletyki jest bardzo ważna. To, że będzie stadion to jest jedna rzecz, ale należy też wspomnieć, że w Polsce brakuje obiektów pod dachem. Bo kiedy przychodzi zima to po prostu musimy gdzieś uciekać i szukać jakiejś hali.

Dariusz Łosiewski, dyrektor SP2 w swoich uczniach widzi potencjał do uprawiania lekkoatletyki.

- Jest ogromne zapotrzebowanie na taki obiekt, a przede wszystkim na obiekt lekkoatletyczny z prawdziwego zdarzenia. Widzę ogromne zainteresowanie dzieci z mojej szkoły lekkoatletyką. Dzieci wyjeżdżają na zawody, na finały wojewódzkie do Białegostoku i myślę, że po zrealizowaniu tej inwestycji będziemy osiągać bardzo dobre wyniki.

Modernizacja stadionu zakończy się w przyszłym roku w wakacje szacuje Adam Kwiotek, przedstawiciel GretaSport chociaż termin wykonania renowacji planowany jest na 16 miesięcy.

- Jeżeli chodzi o inwestycje, to będzie typowy stadion lekkoatletyczny piątej kategorii ze świadectwem PZLA. Stadion będzie wyposażony w trybuny dla widzów, bieżnię 4 metrową, bieżnię 400 metrową czterotorową. Będą wszystkie urządzenia do dyscyplin skokowych, rzutowych - będzie to w pełni funkcjonalny stadion lekkoatletyczny i dla piłkarzy również.

Wydarzenie zakończyło się biegiem na 400 metrów, w którym wziął udział m.in. burmistrz Kolna i dyrektor „Dwójki” Dariusz Łosiewski.

Koszt modernizacji obiektu sportowego to ponad 20 milionów złotych. Środki zewnętrzne udało się pozyskać z Polskiego Ładu, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów Województwa Podlaskiego. Około 5 mln to wkład własny miasta.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl