Obowiązująca od 1 stycznia 1992 roku ustawa stworzyła bazę do powstania systemu ratowniczo-gaśniczego i włączyła nasz kraj do europejskiego mechanizmu ochrony ludności. Transformacja struktur zapewniła sprawną realizację zadań i skuteczne kierowanie jednostkami. Nowy akt prawny rozszerzył kompetencje zawodowe strażaków, którzy zapewniają pomoc społeczeństwu nie tylko w pożarach, ale też w wypadkach komunikacyjnych, katastrofach budowlanych i klęskach żywiołowych.
Kolneńskie obchody Powiatowego Dnia Strażaka zainaugurowano mszą świętą w kościele św. Anny odprawioną o godzinie 11:00 przez proboszcza ks. Stanisława Uradzińskiego. Po nabożeństwie główne uroczystości odbyły się w miejskim parku. Rozpoczęto je wciągnięciem flagi na maszt i odegraniem Hymnu Państwowego.
W powiecie kolneńskim w 35 jednostkach pracuje około tysiąca strażaków, 44 z nich pełni zawodową służbę. Każdego dnia, zarówno w dzień jak i w nocy, są gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.
Okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, zawierały życzenia z okazji Dnia Strażaka oraz podziękowania za odpowiedzialną służbę i działalność społeczną na rzecz mieszkańców powiatu kolneńskiego. Swoje uznanie dla ofiarności strażaków wyraził, m. in. Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Dziękujemy Wam za to, że ratujecie nasze mienie, nasz dobytek, ratujecie ludzi. W imieniu własnym, w imieniu druha prezesa Waldemara Pawlaka, a także w imieniu posła Kazimierza Gwiazdowskiego, bo o to mnie prosił, chcę Wam przekazać najserdeczniejsze życzenia - pomyślności w życiu osobistym, w pracy zawodowej i w tej pasji, którą realizujecie. Życzę Wam i Waszym rodzinom, aby św. Florian zawsze nad Wami czuwał. Wszystkiego najlepszego – mówił włodarz Kolna.
Do podziękowań dołączył również wicemarszałek Marek Olbryś. - Jako członek prezydium zarządu oddziału w Białymstoku również chciałbym pogratulować wszystkim druhnom i druhom tego święta i przekazać życzenia od całego zarządu województwa podlaskiego i sejmiku woj. podlaskiego za to, co robią dla mieszkańców. Bo te organizacje i państwowa straż pożarna, i ochotnicza to nasza duma i chwała, bo bardzo są przyjaźni dla ludzi, pomagają w każdych przypadkach - czy to będzie pożar, czy to będzie zdarzenie drogowe czy też pomoc przy różnego rodzaju wydarzeniach w samorządach.
- Od wielu lat strażacy nie tylko gaszą pożary. Biorą udział w szerokim zakresie działań – podkreślał podczas uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, st. bryg. Paweł Ostrowski.
- Nasza formacja to obecnie nowoczesna służba, ale ciągle rozwijająca się, która działa w naprawdę szerokim zakresie. Strażacy, tradycyjnie oczywiście, ratują życie w czasie pożarów, ale także klęsk żywiołowych i wszelkich innych miejscowych zagrożeń. Każdy rok stawia przed nami coraz to nowsze, bardzo często nieoczekiwane wyzwania. Przez ostatnie lata walczyliśmy, przede wszystkim, z pandemią koronawirusa, z kryzysem na granicy białoruskiej, a także pomagaliśmy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą na ich terenie wojną – zaznaczał Ostrowski.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie st. bryg. Paweł Pupek docenia działania nie tylko zawodowców, ale też strażaków ochotników. - Bardzo miło i przyjemnie jest mówić o tym 30-leciu. Podczas takich uroczystości, gdzie są nie tylko strażacy Państwowej Straży Pożarnej i pracownicy, ale przede wszystkim druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy tak naprawdę żyją w symbiozie z naszą służbą i wspierają nas nie tylko w działaniach ratowniczo-gaśniczych, w szkoleniach, ćwiczeniach, ale też i przy okazji takich pięknych uroczystości jak dziś.
Obchody były okazją do podziękowania za współpracę, wsparcie i pomoc we wzmacnianiu potencjału ratowniczego powiatowych jednostek. Okolicznościowe medale z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie, st. bryg. Pawła Pupka otrzymali: Burmistrz Miasta Kolno - Andrzej Duda, członek prezydium zarządu głównego ZOSP RP i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kolnie, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, Burmistrz Miasta i Gminy Stawiski Agnieszka Rutkowska oraz wójtowie z gmin: Kolno, Mały Płock, Turośl i Grabowo.
W czwartkowych uroczystościach wzięli udział m.in.: senator Marek Komorowski, wicemarszałek Marek Olbryś, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, st. bryg. Paweł Ostrowski oraz samorządowcy z powiatu kolneńskiego.
Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka