Konferencja prasowa w przedmiotowej sprawie rozpoczęła się o godz. 10:00. W spotkaniu zorganizowanym przed obiektem przeznaczonym do renowacji uczestniczyli: Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, radny wojewódzki Wojciech Sekściński, Burmistrz Kolna Andrzej Duda, Starosta Kolneński Tadeusz Klama, były piłkarz Jagiellonii Jacek Chańko, naczelnik wydziału gospodarczego Andrzej Jarzyło, prezes Orła Kolno Piotr Sokołowski oraz prezes firmy wykonawczej Robert Stańczyk.
Burmistrz Andrzej Duda nie ukrywa, że starania dotyczące przebudowy stadionu były trudne i prowadzone wieloetapowo. – Stadion ma około pół wieku i od kilku, a nawet kilkunastu lat wymaga pilnego remontu. Próbowaliśmy już dwukrotnie do niego podchodzić ale cały czas sumy, które wynikały z przetargów były tak wysokie, że nie mogliśmy zrealizować tej inwestycji.
Oferta firmy jest również 10% wyższa od tej, którą przewidywał samorząd. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dokonano jednak zmian w planie finansowym miasta i dzięki temu uda się dopiąć budżet inwestycji. Burmistrz przypomina o środkach, które Kolno pozyskało na sfinansowanie przedsięwzięcia. – Dzięki Polskiemu Ładowi i dzięki tym 11 mln, które otrzymaliśmy z Programu oraz 3 mln z Ministerstwa Sportu, a także dofinansowaniu nas przez zarząd województwa uzbieraliśmy kwotę, która pozwala nam na modernizację naszego stadionu.
Po zrealizowaniu inwestycji w Kolnie powstanie kompleks piłkarsko-lekkoatletyczny. Obiekt będzie certyfikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.
- Będzie to stadion spełniający wymogi II ligi i będziemy mogli tutaj utworzyć z pewnością sekcje lekkoatletyczne różnych dyscyplin – przekonuje Andrzej Duda.
Kolneńscy sportowcy i kibice zyskają miejsce, gdzie będzie można rozwijać swoje umiejętności i dopingować zawodników. Zainteresowanie treningami piłkarskimi w mieście jest bardzo duże uważa prezes Orła Piotr Sokołowski. – Trenuje tutaj około 130 dzieciaków, do czego dochodzą seniorzy więc to jest dość liczna grupa jak na Kolno. Mamy w sumie 160 osób. Organizujemy im zajęcia po szkole i po pracy. Klub, myślę, że się rozwija i czekamy na ten remont z niecierpliwością.
Do tej pory mecze piłkarskie, ze względów bezpieczeństwa, organizowano w Kolnie bez udziału kibiców. Po przebudowie trybun na boisko powrócą sportowe emocje, których brakuje fanom lokalnego klubu. Na stadionie zostanie też utworzona 4-torowa 400 metrowa bieżnia i 6-torowa bieżnia na 100 metrów oraz stanowiska do rzutu oszczepem, rzutu młotem i pchnięcia kulą.
Firma GretaSport ma wieloletnie doświadczenie przy renowacji tego typu obiektów. Przedsiębiorstwo to połączenie ogromnej wiedzy technicznej i nowoczesnego specjalistycznego parku maszynowego dowiadujemy się na stronie oferenta. Prezes Robert Stańczyk przekonuje, że do złożenia oferty zdecydował się również dzięki dobrej współpracy z władzami Kolna przy realizacji poprzedniej inwestycji. - Bagaż doświadczeń mamy duży w naszej 18 letniej karierze. Wykonaliśmy ponad 40 takich obiektów i wszystkie są zrealizowane bezusterkowo. Myślę że ten obiekt będzie podobnie zrobiony. Chociaż czasy są w tej chwili trudne, ale dokumentacja projektowa jest przygotowana dobrze – mówił podczas konferencji prasowej prezes firmy.
Robert Stańczyk przybliżył też zakres planowanych prac.
- Obiekt uzyska certyfikat piątej kategorii. Nawierzchnia poliuretanowa, bieżnia 4+6 kategoria 5A. Dodatkowo jest boisko z trawy naturalnej do poziomu IV ligi. Budynek zaplecza to około 300 2 z trybunami. W sumie na trybunach będzie około 900 miejsc. Część trybun będzie przeznaczonych na istniejące już boisko z trawy sztucznej. Pozostałe trybuny przy budynku będą przewidziane dla obiektu lekkoatletycznego. Dodatkowo oświetlenie, monitoring, kanalizacja, drenaż, nawodnienie, ogrodzenie - to, co jest przy takich kompleksach niezbędne
Ta inwestycja to przykład dobrej współpracy wielu samorządów uważa poseł Kazimierz Gwiazdowski. – To przykład współpracy samorządów różnego szczebla. Dzisiaj jest wyjątkowy dzień – 32. rocznica wyborów do samorządów gminnych. To samorządy gminne mogą decydować, jakie inwestycje chcą robić na własnym terenie. Miasto Kolno podjęło decyzję, że będzie modernizowało stadion. My, jako rząd uwalniamy środki, które są przeznaczone na tego typu zadania. Stadion będzie modernizowany z wielu źródeł, co wskazuje, że samorząd skutecznie zabiegał o środki w różnych instytucjach. Powstał taki ciekawy montaż finansowy.
Przedmiotem zamówienia jest budowa boiska piłkarskiego, przebudowa stadionu lekkoatletycznego oraz budowa i rozbudowa zaplecza sportowego. Prace modernizacyjne potrwają dwa lata i powinny ruszyć już w czerwcu.
Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka