Miasto Kolno otrzymało 1,6 mln zł na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE)

zdjęcia artykułu 10
2022-01-25 20:33 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W poniedziałek, 24 stycznia, na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta Kolno, wicemarszałek Marek Olbryś i burmistrz Andrzej Duda podpisali umowę na dofinansowanie z funduszy europejskich projektu obejmującego inwestycje w energię odnawialną.

Kwota jaką otrzymało Miasto Kolno w związku z budową mikroinstalacji, które będą użytkowane przez lokalną społeczność to 1 600 000,00 zł.

Projekt, z którego skorzysta miasto Kolno, był jednym z ostatnich z listy rezerwowej, który oczekiwał na środki. Budżet konkursu dla samorządów na instalacje OZE został zwiększony dzięki środkom pozyskanym z React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Jest to zupełnie nowy mechanizm Komisji Europejskiej, utworzony w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię Covid-19. Dzięki dodatkowym środkom kolejnych kilka gmin, w tym właśnie miasto Kolno,  poprawi stan środowiska naturalnego.

- Oczekiwania i aplikacje osób, które zamieszkują w mieście są bardzo duże i tych aplikacji jest więcej niż pieniędzy, ale to już gmina będzie musiała dostosować ilość beneficjentów – tłumaczył podczas konferencji Marek Olbryś. - Te pieniądze będą służyć przede wszystkim oszczędnościom finansowym gospodarstw domowych, ale też myślę, że jest to dobry moment, żeby oszczędzić środowisko naturalne. Czym więcej energii odnawialnej dostępnej, tym mniej zanieczyszczonego środowiska i o to nam chodzi. Poza tym beneficjenci będą mieli tańszą energię. Te dwa czynniki bardzo dobrze będą się komponować z polityką finansową gminy.

W mieście Kolno zostaną zamontowane dwa rodzaje instalacji  - sześć kolektorów słonecznych i 61 instalacji fotowoltaicznych. Roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie ponad 200 ton równoważnika CO2.

- Miasto Kolno dba o środowisko. Na wszystkich budynkach administracji publicznej mamy już panele fotowoltaiczne. Wiemy, że to się opłaca. Wiemy, że mamy na tym konkretne oszczędności i finansowe, ale i również ekologiczne. Dlatego teraz przystępujemy do tego projektu. My jako miasto musieliśmy czekać ze względu na to, że nie posiadamy na naszym terenie Natury 2000 - jesteśmy tylko gminą miejską więc mieliśmy mniej punktów niż inne gminy, ale bardzo się cieszę, że doczekaliśmy się, że te pieniądze się znalazły dla wszystkich gmin – mówił burmistrz.

- Przed nami teraz intensywna praca, bo chcemy, żeby nasi mieszkańcy mogli te panele zainstalować do momentu, w którym będą mogli jeszcze sprzedawać jako prosumenci tę energię na normalnych warunkach. Dlatego już w środę (26 stycznia) będzie nadzwyczajna sesja, aby jak najwięcej czasu dać naszym mieszkańcom na to, by znaleźć wykonawców i żeby w odpowiednim terminie zakończyć wszystkie prace, zdać do zakładu energetycznego swoje instalacje, dokonać odbioru, zarejestrować je i czerpać korzyści dla siebie i dostarczać je dla środowiska w postaci zmniejszenia emisji CO2.

Wartość kolneńskiego projektu to 2 mln zł. Ogółem dofinansowanie w Odnawialne Źródła Energii w województwie podlaskim otrzymało 101 przedsięwzięć. Łączny koszt projektów wyniesie ponad 120 mln.

 

                                                                                                          Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl