W Kolnie powstanie największa i najdroższa inwestycja w historii miasta

zdjęcia artykułu 7
2021-12-25 11:05 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W środę, 22 grudnia w Kolnie zorganizowano konferencję prasową, podczas której Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki zapowiedzieli budowę obwodnicy miasta. W briefingu uczestniczył też wicemarszałek Marek Olbryś, Burmistrz Kolna Andrzej Duda oraz dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariusz Nahajewski.

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) zostanie zbudowana nowa, prawie 7 kilometrowa droga. Oprócz kolneńskiej inwestycji - największej i najdroższej w historii naszego miasta, która kosztować będzie blisko 100 mln - w województwie podlaskim realizowana będzie też budowa obwodnicy Ciechanowca, Sokół oraz dokończona zostanie Wschodnia Obwodnica Suwałk. Ta informacja została ogłoszona tego samego dnia (22 grudnia) przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W ramach RFRD zostanie dofinansowanych 51 obwodnic w całym kraju. Nowe infrastruktury powstaną w ciągach dróg wojewódzkich. Premier przyznał na nie niemal 2,4 mld zł, łączna wartość zadań to 4,5 mld zł. Z tej puli 164 mln otrzyma województwo podlaskie na realizacje inwestycji wartych 264 mln.

Kolno usytuowane jest przy drodze krajowej nr 63, prowadzącej na Mazury i szczególnie podczas sezonu wakacyjnego ruch w mieście jest mocno wzmożony. Trasa Stawiski-Myszyniec stała się również częściej eksploatowana od momentu otwarcia węzła Via Baltica. Nowa droga zaczynać się będzie na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 647 z drogą powiatową Kolno-Świdry, czyli w rozwidleniu dróg na węzeł Stawiski i na węzeł Świdry mówił podczas spotkania Burmistrz Kolna Andrzej Duda. - Ta obwodnica jest naprawdę czymś, co spowoduje po pierwsze rozwój miasta, po drugie zwiększenie bezpieczeństwa, a po trzecie skróci czas przejazdu zarówno mieszkańcom miasta, jak i wszystkim, którzy przez Kolno przyjeżdżają. Chciałbym zaznaczyć, że w okresie od maja do końca września ruch tu jest bardzo intensywny i przejeżdża przez Kolno około 20 000 pojazdów - mamy korki w lecie sięgające nawet 11 km z jednej lub z drugiej strony. Dlatego bardzo się cieszymy, że ta inwestycja będzie realizowana. To są pieniądze dla nas niewyobrażalne, ponieważ nasz roczny budżet to jest 60 milionów złotych. 95 milionów złotych jest poza zasięgiem, w ogóle jakimkolwiek, dla naszego samorządu i gdyby nie projekt zarządu województwa, gdyby nie dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury to takiej obwodnicy na pewno byśmy sami nie byli w stanie przez najbliższe chyba kilkadziesiąt lat wykonać – twierdzi Andrzej Duda.

Obecny na konferencji Poseł RP Kazimierz Gwiazdowski, który od lat współpracuje z kolneńskim samorządem i zabiega o wiele projektów nie krył satysfakcji z tak ogromnych inwestycji, które powstaną na Podlasiu. - Dziś budujemy obwodnice nie tylko w ciągu dróg krajowych, ale również w ciągu dróg wojewódzkich i można powiedzieć w mniejszych miejscowościach takich jak Sokoły, Kolno, Ciechanowiec. Te miejscowości doczekają się obwodnic. Myślę, że te obwodnice są niezwykle potrzebne dla lokalnej społeczności, bo to będzie służyło lepszemu rozwojowi przedsiębiorstw i biznesu, ale również odciąży ten ruch, który odbywa się przez te miejscowości. To jest bardzo dobra wiadomość dla Podlasia, bo wszystkie projekty, które były zgłoszone do Ministerstwa Infrastruktury, zostały rozpatrzone pozytywnie. Powiem, że na 51 projektów, które były zgłoszone skali kraju 4 to są projekty z województwa podlaskiego. Uważam, że to jest bardzo wiele – mówił Gwiazdowski.

Zapowiadane inwestycje to impuls rozwoju dla całego regionu Polski Wschodniej uzasadniał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Można powiedzieć, że ta sieć dróg, które nam się poprawiają w województwie z roku na rok, dróg różnych kategorii, systematycznie przybywa. Tak jak już wielokrotnie wspominamy na naszych konferencjach prasowych, dobra współpraca samorządu województwa podlaskiego z rządem Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, pozwala na to, żeby tych dróg realizować o wiele więcej, ale też, żeby te drogi były realizowane i tworzyły taką efektywną siatkę infrastruktury transportowej. Przy budowie wiadomo Via Carpatia jak i Via Baltica dochodzą też obwodnice na drogach wojewódzkich i na drogach krajowych. To stworzy duży impuls rozwojowy dla naszego województwa.

W przypadku obwodnicy Kolna kwota rządowego dofinansowania wyniesie 54.4 mln. Cała inwestycja ma kosztować 95 mln i będzie realizowana przez władze wojewódzkie. Przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2022 roku.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl