Ostatnie pożegnanie ppor. Stefana Kownackiego

zdjęcia artykułu 3
2021-11-28 19:01 | Opublikował: Tomasz Sobieski
27 listopada do Domu Ojca w wieku 91. lat odszedł mieszkaniec Kolna ppor. Stefan Kownacki ps. "Gołąb" - żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który w patrolach bojowych z bronią w ręku walczył aż do 1952 r. Był też ostatnim żołnierzem z oddziału sierż. Bronisława Chrzanowskiego ps. „Chrzan”.

12 października 2018 roku Stefan Kownacki był gościem honorowym zaproszonym na Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Kolnie. Podczas uroczystości Żołnierzowi NZW Stefanowi Kownackiemu Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Order Krzyża Niepodległości nadany postanowieniem Prezydenta RP na wniosek Kapituły Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości państwa polskiego.

DSC_1403_edited_editedFGHJ.jpg

1 marca 2019 roku na uroczystości w Pałacu Prezydenckim z okazji  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Stefan Kownacki uhonorowany został przez Prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeniem państwowym Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za „zasługi dla Niepodległej”.

W sierpniu br. awansowany przez MON na pierwszy stopień oficerski.

Śp. Stefan Kownacki uczestniczył w wielu uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Miasto Kolno. Swoimi wspomnieniami bohater dzielił się też z młodszym pokoleniem.

Zostanie zapamiętany jako człowiek niezwykle skromny, życzliwy i otwarty na innych.

Z wielkim smutkiem żegnamy śp. Stefana Kownackiego i łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi składając wyrazy głębokiego współczucia.

 

Niech dobry Bóg przyjmie go do swojego królestwa!

Cześć i chwała Bohaterom!

_DSC0954_edited.jpg

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl