Kolejne miliony na modernizację miejskiego stadionu

zdjęcia artykułu 8
2021-10-27 13:57 | Opublikował: Tomasz Sobieski
W poniedziałek (25.10) premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Na liście dofinansowanych zadań znalazło się ponad 180 z województwa podlaskiego - powiatowych i gminnych na kwotę ponad 1,2 mld zł. Wsparcie otrzymają niemal wszystkie samorządy z regionu, w tym również te z powiatu kolneńskiego. W sumie do lokalnych samorządów w ramach pierwszej edycji ma trafić prawie 62 mln zł.

Z Programu na przebudowę stadionu miejskiego wraz z infrastrukturą techniczną blisko 11 milionów otrzyma samorząd Miasta Kolno. 26 października na obiekcie sportowym zorganizowano konferencję prasową nt. środków przyznanych miastu i całemu powiatowi kolneńskiemu.

W spotkaniu wzięli udział: poseł na sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Tadeusz Klama i wicestarosta Karol Pieloszczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Stawiski Agnieszka Rutkowska, Wójt Gminy Kolno Józef Wiśniewski i Wójt Gminy Grabowo Andrzej Piętka.

Modernizacja stadionu miejskiego będzie kolejnym etapem kompleksowej przebudowy tego obiektu. Pierwszym przeprowadzonym zadaniem była budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią i parkingów przed stadionem. Drugi etap to przebudowa płyty głównej i bieżni, a trzeci - modernizacja trybun i budowa budynku szatni oraz spikerki w środku trybun.

Środki finansowe z Programu Inwestycji Strategicznych to kolejna dotacja jaką udało się w ostatnim czasie pozyskać z funduszy zewnętrznych informował podczas konferencji prasowej Andrzej Duda.

- Miasto Kolno otrzymało w tym tygodniu dwie dobre wiadomości. Pierwsza to fakt, iż otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu z programu Sportowa Polska w kwocie 3 milionów złotych na modernizację płyty głównej i bieżni stadionu miejskiego. A druga to, iż otrzymaliśmy blisko 11 milionów na drugi etap modernizacji naszego stadionu. Ten stadion nie był remontowany od ponad 50 lat – mówił burmistrz. - W końcu będziemy mogli mieć normalną naturalną płytę główną, bo trawiastą boczną mamy. Na niej głównie odbywają się zawody sportowe. Odbywają się mecze, trenują trampkarze. Płyta główna jest w opłakanym stanie i dlatego bardzo się cieszymy, bo długo oczekiwaliśmy na te finanse, ale w końcu je otrzymaliśmy i mamy nadzieję, że stadion w Kolnie będzie kompleksowo zmodernizowany.   

Stadion miejski to jedyny taki obiekt w Kolnie do profesjonalnej gry w piłkę nożną i trenowania lekkoatletyki. - Ten stadion jest nam niezbędny, bo nie mamy innej bieżni w mieście, a zarówno piłkę nożną jak i atletykę chce uprawiać sporo dzieci, i sporo młodzieży. Na pewno będziemy udostępniali ten stadion dla naszych szkół podstawowych, a także dla szkół, których organem prowadzącym jest powiat, czyli szkół średnich. Myślę, że będzie to z pożytkiem dla naszych mieszkańców. Bo także drużyna „Orzeł” Kolno będzie miała w końcu naturalną płytę, na której będzie mogła rozgrywać swoje mecze – tłumaczył Andrzej Duda.

Modernizacja stadionu nie będzie ostatnią inwestycją w mieście, która zostanie zrealizowana z rządowego Programu. Z pozyskanych środków przez Starostwo Powiatowe przeprowadzona będzie termomodernizacja budynku przychodni wraz z montażem windy, głównie na potrzeby osób niepełnosprawnych. W Kolnie wybudowane będzie też lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Za zrozumienie lokalnych potrzeb podczas konferencji dziękował burmistrz Andrzej Duda. Włodarz miasta nie ukrywał zadowolenia z milionowych środków, które napłyną do naszego regionu.

- Cieszę się również, że samorządy w powiecie kolneńskim dostały naprawdę duże środki finansowe z Polskiego Ładu. Szczególnie cieszy to, iż powiat otrzymał blisko 15 milionów złotych na inwestycje, z których dwie będą wykonywane na terenie miasta Kolno - lądowisko dla helikoptera przy Szpitalu Ogólnym w Kolnie, a także modernizacja budynku przychodni, która na pewno zmieni wizerunek i upiększy nasze miasto. Te pieniądze wpłyną też na oszczędności energetyczne, a przez to także na klimat. Im mniej energii cieplnej potrzebujemy do ogrzania jednego budynku, tym mniej emisji CO2. Także cieszymy się z tych rozstrzygnięć, z tych środków finansowych, które wpłyną do naszych samorządów.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, który jest ważnym elementem Rządowego Funduszu Polski Ład, rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. Każda JST czy związek JST mogły zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: 1 wniosek bez kwotowego ograniczenia, 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł i 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane: w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy (po zakończeniu inwestycji). W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji).

Lista dofinansowanych zadań w ramach I edycji Programu Inwestycji Strategicznych w naszym regionie.

Miasto Kolno

Przebudowa stadionu miejskiego wraz z infrastrukturą techniczną - 10 800 000,00 zł;

Gmina Grabowo

Rozbudowa i przebudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków na terenie gminy Grabowo - 9 500 000,00 zł dofinansowania;

Gmina Kolno

Przebudowa i rozbudowa dróg na terenie Gminy Kolno - 8 075 000,00 zł;

Mały Płock

Przebudowa mostu na rzece Skroda w ciągu drogi o numerze geodezyjnym 1158 w obrębie wsi Kąty - 1 010 000,00 zł;

Stawiski

Przebudowa i modernizacja dróg gminnych na terenie Gminy Stawiski - 10 000 000,00 zł;

Turośl

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej na terenie gminy Turośl - 7 396 487,00 zł;

Powiat kolneński

Budowa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - 1 151 280,00 zł;

Rozbudowa drogi powiatowej nr 1830B na odcinku Stawiski - Jurzec Włościański - 10 336 000,00 zł;

Termomodernizacja przychodni oraz montaż windy w celu poprawy efektywności energetycznej oraz zniesienia barier architektonicznych - 3 574 652,00 zł.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

(źródło: PUW Białystok)

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl