Władze miasta Kolno i działacze „Solidarności” oddali hołd wielkiemu Polakowi

zdjęcia artykułu 19
2021-10-20 13:44 | Opublikował: Tomasz Sobieski
Od męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki minęło już 37 lat. To właśnie 19 października 1984 roku ubeccy zwyrodnialcy pozbawili go życia.

Upamiętnieniem bestialskiego mordu duszpasterza ludzi pracy jest święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2018 roku obchodzone jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W rocznicę śmierci kapłana odprawiono w kościele św. Anny w Kolnie uroczystą mszę świętą. Nabożeństwo koncelebrowali ks. Andrzej Waszczeniuk oraz Dziekan Kolneński ks. Stanisław Uradziński.

Po mszy Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda oraz członkowie związku zawodowego „Solidarność” oddział w Kolnie złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd kapłanowi niezłomnemu, błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce - kapelanowi „Solidarności” pod pamiątkową tablicą w kościele oraz pod pomnikiem na Placu Solidarności.

Kościół katolicki w latach osiemdziesiątych XX w. był ostoją nielegalnej „Solidarności”. Organizowane w kościołach w Polsce Msze Św. za Ojczyznę dawały ich uczestnikom poczucie jedności i siły. Wielu księży stanęło po stronie szykanowanych przez władze komunistyczne działaczy, co stało się powodem ich nękania i inwigilowania. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko za umacnianie nadziei w sercach Polaków na przezwyciężenie podziałów społecznych, ideowych i narodowościowych zapłacił najwyższą cenę. Porwany przez oficerów SB kapłan został bestialsko zamordowany.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl