Okres realizacji: kwiecień – październik 2008 r.
Wartość projektu: 3 550 177 zł
Wartość dofinansowania: 3 017 650,45 zł (85%)
Cel projektu:
Celem ogólnym projektu była poprawa jakości powietrza na terenie oddziaływania kotłowni zaopatrujących w ciepło modernizowane budynki. Celem bezpośrednim projektu była termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej miasta Kolna.
Zakres prac:
- docieplenie ścian zewnętrznych styropianem,
- docieplenie stropodachu i piwnicy
- odnowienie elewacji ścian
- obróbka okien, gzymsu, drzwi i systemu deszczówki,
- wymiana drewnianych okien
- modernizacja instalacji c.o
Termomodernizacją objęto siedem obiektów:
- Urząd Miasta
- Kolneński Dom Kultury
- budynek socjalny Stadionu Miejskiego
- Szkoła Podstawowa Nr 1
- Szkoła Podstawowa Nr 2
- Budynek administracyjno-biurowy
- Przedszkole Nr 4
Projekt jest projektem inwestycyjnym w zakresie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej miasta Kolno, w celu redukcji zużycia energii cieplnej, a co za tym idzie redukcji emitowanych zanieczyszczeń oraz kosztów ich utrzymania.
Projekt dotyczył termomodernizacji siedmiu obiektów użyteczności publicznej w okresie lat 2006 – 2007. W roku 2006 rozpoczęte zostały procedury przetargowe, natomiast same procesy inwestycyjne ruszyły wiosną roku 2008. Konieczność realizacji niniejszego przedsięwzięcia wynika z faktu posiadania przez miasto Kolno przestarzałych obiektów użyteczności publicznej, których koszty utrzymania corocznie są zawyżone wskutek niedostatecznej izolacyjności cieplnej. Z tego też względu poza walorami czysto estetycznymi budynków w postaci zniszczonych elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej, pojawia się aspekt środowiskowy. Do ogrzania bowiem posiadanej kubatury miasto było zmuszone zużywać znaczące ilości energii cieplnej. Według przeprowadzonych audytów energetycznych w zależności od obiektu możliwym jest oszczędzenie od 36% do 71,7% kosztów zużycia energii cieplnej rocznie. Warunkiem było dokonanie stosownej termomodernizacji każdego z nich.
Realizacja projektu
Inwestycja zrealizowana była wyłącznie na terenie miasta Kolno, lecz swym oddziaływaniem promieniuje zarówno na obszar gminy wiejskiej Kolno, jak i ze względu na pełnienie funkcji lokalnego centrum administracyjno-kulturowego na wszystkie gminy składające się na powiat kolneński.
Efekty:
- Powierzchnia ocieplonych ścian zewnętrznych
- Poprawa wizerunku miasta.
- Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o 210,92 kWh/m3 - w odniesieniu do siedmiu obiektów użyteczności publicznej miasta.
- Efekt ekologiczny w postaci redukcji zanieczyszczeń powietrza o ok. 35% w skali roku.
- Oszczędności kosztów z tytułu zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku - ok. 40% w skali roku (począwszy od 2009 r.)