Kolno 10 lat w UE

zdjęcia artykułu 9
2017-11-26 15:01 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
W 2014 roku obchodzimy 10 rocznicę wejścia Polski do UE. Przed nami Dni Funduszy Europejskich.

Kolno - to na pozór nie wyróżniające się niczym szczególnym miasto w ostatnich latach stało się jednym z krajowych liderów w pozyskiwaniu środków z UE.

Ranking „Wykorzystanie środków zagranicznych przez samorządy” przygotowany przez tygodnik  „Wspólnota” oraz naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazał Kolno jako unijnego lidera w Polsce. Dane dotyczyły wydatków już poniesionych i wykazanych w budżetach samorządów w 2008 r. W jednym z dwóch wskaźników rankingu dotyczącym wydatków majątkowych ze środków zagranicznych jako % wydatków majątkowych ogółem, zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce w stawce miast powiatowych. Skuteczność Kolna w pozyskiwaniu środków unijnych została doceniona w kolejnym zestawieniu tego pisma „Wykorzystanie funduszy unijnych przez samorządy” z 2011 roku. W tym rankingu Kolno zostało sklasyfikowane na  4 miejscu w Polsce wśród miast powiatowych w przeliczeniu dotacji unijnych na 1 mieszkańca. Ranking przygotował prof. Paweł Swianiewicz, doradca  Prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego. W kolejnych unijnych rankingach tego poczytnego pisma Kolno jest klasyfikowane ciągle wysoko.

Dzięki tym europejskim środkom odnowiono budynki, zbudowano kanalizację, nowe ulice, chodniki, place zabaw oraz nowoczesne obiekty sportowe.

Kolno wypiękniało i  stało się ośrodkiem z nowoczesną  infrastrukturą.

Miasto stara się korzystać z każdej okazji do pozyskania funduszy unijnych na realizowane przedsięwzięcia.

- przez te ostatnie lata lekko licząc pozyskaliśmy z UE około 30 milionów złotych,  a roczny budżet Kolna to około 29 milionów złotych. Te pieniądze pozwoliły na gruntowną modernizację i rozbudowę miejskiej infrastruktury. Bez tych pieniądzy nie stać by było Kolna, niedużego przecież miasta, na tak szeroki rozmach inwestycyjny. Prowadzony oczywiście z rozważną polityką finansową. Udało się na te wszystkie inwestycje znaleźć wkład własny i utrzymać niski poziom zadłużenia samorządu. Te unijne pieniądze staraliśmy się wydawać w sposób zrównoważony. Duże inwestycje w miejską infrastrukturę: kompleksowa kanalizacja, tereny inwestycyjne, miniobwodnica, ale też termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, remonty szkół, przedszkola, nowe obiekty sportowe. Oprócz dużych nakładów na infrastrukturę pozyskaliśmy również spore środki na projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego. Za pieniądze z tego programu bezrobotni mogli przejść specjalistycznie szkolenia, zdobyć nowy zawód lub otrzymać dofinansowanie na założenie własnej firmy – mówi Burmistrz Kolna Andrzej Duda

W pełni uzbrojone  z funduszy programu Rozwój Polski wschodniej tereny w Parku Inwestycyjnym Kolno, są doskonałym miejscem do ulokowania inwestycji  usługowych i produkcjyjnych. Na inwestorów czekają grunty z kompletną  kanalizacją, siecią wodociągową i teleinformatyczną oraz drogami, a nawet ścieżkami rowerowymi. Nasze tereny inwestycyjne mają wyśmienite rekomendacje. Największa działka została nagrodzona przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych tytułem „Grunt na medal”. To prestiżowe wyróżnienie trafia do samorządów, które potrafią przygotować tereny inwestycyjne na wysokim poziomie. Największym atutem Parku Inwestycyjnego są jednak oprócz atrakcyjnych gruntów, wykształceni, operatywni mieszkańcy.

 -  Z propozycji miasta skorzystało już pięciu inwestorów (2 krajowych i 3 lokalnych) – nabyli oni nieruchomości o łącznej powierzchni 3,83 ha. Pierwsza z nich została zakupiona w 2011 roku. Trafiła do przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją betonu towarowego. Powstały zakład zaczął funkcjonować w kwietniu 2012  roku, tym samym zatrudnienie w nim znalazło około 20 osób. Szukamy kolejnych inwestorów. Nie jest to łatwe ponieważ przedsiębiorcy zdecydowanie preferują inwestycje w pobliżu lub w obrębie dużych miast. Jest jednak kilka interesujących zapytań z Polski o nasze tereny. Ich promocja zaczyna przynosić efekty – mówi burmistrz Kolna Andrzej Duda

 Miasto poszukuje również alternatywnych dróg rozwoju inwestując w odnawialne źródła energii. Na peryferyjnych terenach Kolna powstanie już w lipcu, budowana przez warszawską firmę największa w Polsce elektrownia słoneczna. Oprócz nowych miejsc pracy i dodatkowych wpływów podatkowych, elektrownie słoneczne będą  również doskonałą formą promocji Kolna jako miasta  wykorzystującego innowacyjne i przyjazne środowisku ekologiczne technologie. Energetyka słoneczna bez wątpienia stanie się technologią przyszłych pokoleń.  W mieście planuje się posadowienie nowoczesnych paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie unijne na projekt „Energia słoneczna pracuje dla Kolna”. Będzie nowocześnie, ekologiczne i ekonomicznie. Najnowsze rozwiązania w panelach fotowoltaicznych naprawdę pozwalają na zmniejszenie rachunków. Ekologia i modernizacja nie mogą być oczywiście celem samym w sobie. Przede wszystkim powinny poprawić warunki życia w mieście. Po kompleksowym skanalizowaniu szykujemy się na kolejny duży projekt. Miejską ciepłownię czeka gruntowna przebudowa. Zakład pozyskał dużą dotację z RPO na wymianę przestarzałego kotła. W dalszej perspektywie planujemy rozbudowę systemu ciepłowniczego miasta.

Wielomilionowe inwestycje naszego samorządu w ostatnich latach sprawiły, że Kolno wypiękniało i stało się miastem z nowoczesną infrastrukturą.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich  będą dobrą okazją żeby podsumować wszystkie projekty unijne, które tak bardzo zmieniły Kolno w ostatnich latach.

  • Nieduże miasto – dużych projektów” - wystawa plenerowa zawierająca zdjęcia unijnych inwestycji w Kolnie. Termin wystawy: 09.05 – 22.05. 2014r.
  • „Każdy w Kolnie zyska na ochronie środowiska” - ekologiczna zabawa w Miejskim Przedszkolu. Ze środków z RPO przeprowadzono remont Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Kolnie wraz z wyposażeniem dydaktycznym i adaptacją niewykorzystanych pomieszczeń na potrzeby edukacji przedszkolnej. Podczas całodziennej zabawy zaprezentowane zostaną przedszkolakom korzyści ekologicznych zachowań. Na potrzeby tej imprezy zostanie wydrukowana we współpracy z Gazetą Współczesną specjalna ekologiczna książeczka dla dzieci. Termin: 09.05.2014r.
  • " zawody sportowe w SP nr 2” Ze środków z RPO dokonano remontu  Szkoły Podstawowej Nr 2. wraz z budową przyszkolnej infrastruktury sportowej. Zawody będą dobrą okazją żeby pokazać w praktyce jak obiekty zbudowane ze środków unijnych służą na co dzień lokalnej społeczności. Termin 08.05.2014
  • „Nowocześnie, ekologicznie, oszczędnie” - konferencja szkoleniowo – edukacyjna na temat zrównoważonego gospodarowania energią na szczeblu lokalnym. Celem konferencji jest poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony klimatu, ekologii i odnawialnych źródeł energii czyli tych wszystkich obszarów, które szczególnie wspiera i finansuje UE. Konferencja będzie również okazją do zaprezentowania projektów ekologicznych zrealizowanych ze środków unijnych ( m.in.: termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, rekultywacja wysypiska miejsko-gminnego odpadów komunalnych – projekt finansowany z RPO). Wstęp wolny dla publiczności. Termin: 06.05.2014r.,godz.10.00.
  • Proces uzdatniania wody z bliska” - zapraszamy do zwiedzania obiektów Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno – Ściekowej. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch etapach:
    I etap
    Budynek stacji uzdatniania wody. Podczas zwiedzania pokażemy z bliska, jak wygląda proces uzdatniania wody. Będzie można wszędzie zajrzeć, wszystkiego „dotknąć", o wszystko pytać i zobaczyć. Specjalista z działu gospodarki wodno-ściekowej odpowie na pytania zwiedzających.
    II etap
    Oczyszczalnia ścieków. Zaprezentujemy zakład, jego funkcjonowanie oraz rolę. Zwiedzający będą mogli wejść na pomost reaktora biologicznego.
    Odwiedzający będą mieli okazję zobaczenia pod mikroskopem mikroorganizmów mających udział przy oczyszczaniu ścieków. Program wizualizacyjny pokaże pracę przepompowni ścieków umiejscowionych na terenie miasta.
    Zwiedzanie jest bezpłatne, nie istnieje potrzeba rezerwacji wejścia. Termin: 08.05.2014, godz. 10 -14.
  • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno - Ściekowej Sp. z o.o.,ul. W. Witosa 4, Kolno

 

 

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl