Strona główna Biznes Aktualności gospodarcze

Przebudowa DK63 w Kolnie – konsultacje

zdjęcia artykułu 8
2017-11-27 14:48 | Opublikował: Juliusz Jakimowicz
Wielki remont już wkrótce.

W Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Kolnie 20 czerwca odbyło się robocze spotkanie konsultacyjne ws. remontu odcinka Drogi Krajowej 63 przebiegającego przez nasze miasto. W spotkaniu udział wzięli m.in. burmistrz Kolna Andrzej Duda, pracownicy Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM Kolno, przedstawiciele PUK oraz Powiatowego Zarządu Dróg. Wykonawcę inwestycji reprezentował Wojciech Olechwierowicz wiceprezes zarządu PBK Łomża. Z ramienia GDDKiA Białystok przyjechał Jan Czyżewski kierownik Rejonu Łomża. Przebudowa obejmuje DK-63 na długości prawie  2,5 km.

Kolneński odcinek Drogi Krajowej 63 to główna i najbardziej oblegana arteria Kolna. Przecina miasto na dwie połowy. W okresach wzmożonego ruchu jest olbrzymi problem z włączeniem się do ruchu z ulic podporządkowanych i przejazdem do przeciwległych części miasta. 

 - To największa od kilkudziesięciu lat inwestycja drogowa w naszym mieście. Ze względu na kluczowe znaczenie komunikacyjne wymaga też od nas szczególnego zaangażowania  - mówi Burmistrz Kolna Andrzej Duda. W takich spotkaniach z wykonawcą i inwestorem zabiegamy o to by ostateczny kształt i przebieg tej drogi uwzględniał w maksymalnym stopniu interesy Miasta i jego mieszkańców. Do uzgodnienia jest cała masa szczegółów dotyczących skrzyżowań, zjazdów i innej infrastruktury. To dosyć skomplikowana materia, biorąc pod uwagę dużą skalę tej inwestycji. W interesie GDDKiA najlepiej by było, gdyby taka droga miała charakter tylko tranzytowy. To ułatwiłoby im realizację inwestycji. Ja muszę dbać o takie rozwiązania komunikacyjne i techniczne, które najlepiej zapewnią komfort i wygodę jazdy dla naszych mieszkańców. Na szczęście po tych pierwszych konsultacjach widać, że GDDKIA skłania się do przyjęcia wariantu opracowanego przez nas w Urzędzie – mówi Burmistrz Kolna.

Remont DK 63 zakłada m.in. budowę pierwszych w Kolnie sygnalizacji świetlnych.

 - Remont kolneńskiego odcinka DK63 zawiera między innymi budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Sobieskiego. Ostatnie poprawki zakładają również budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Konopnickiej. W trosce o bezpieczeństwo i żeby ułatwić pracę naszym strażakom powstanie również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą  Strażacką. Będzie ona włączana z budynku straży pożarnej podczas wyjazdów alarmowych na akcje gaśnicze. Zmieni się trochę koncepcja ronda na skrzyżowaniu DK63 z ulicą Witosa i Kolejową. Powstanie tam nowy budynek dworca wraz z galerią handlową i rondo będzie bardziej dostosowane do zaistniałe sytuacji. Zaprojektowano tam rondo jednopasowe z dodatkową jezdnią do skrętu w prawo.  Na rondzie zaplanowano wyspę  średniej wielkości oraz  oczywiście również nowe chodniki i  ścieżki rowerowe. Przed nami kolejne konsultacje w GDDKiA w Białymstoku. Do uzgodnienia jest jeszcze masa szczegółów, ale prace projektowe idą naprzód. Musimy sobie też zdawać sprawę, że niektóre rozwiązania techniczne wymusza zwarta zabudowa i kwestie bezpieczeństwa jak chociażby czytelność skrzyżowań. Powstanie np. dużo lewoskrętów. One jak wiedzą wszyscy kierowcy bardzo poprawiają bezpieczeństwo i płynność ruchu. Sprawa drogi jest jednak na „dobrej drodze”. Już same prace budowlane powinny pójść sprawnie. Firma PBK realizowała już u nas inwestycje drogowe. Przebiegły sprawnie i bez problemów. Jestem pewien, ze tak będzie i tym razem. Zyskają  komfort jazdy zarówno mieszkańcy miasta i powiatu jak i przejeżdżający przez Kolno turyści – powiedział  Burmistrz Kolna Andrzej Duda.

Przypomnijmy, pierwszy przetarg na tzw. przejście przez Kolno unieważniono, ze względu na przekroczenie przez najkorzystniejszą ofertę ustanowionego budżetu. GDDKiA ogłosiło więc drugi przetarg. Białostocki oddział GDDKiA dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty w drugim przetargu. Zwycięzca, konsorcjum PBK Łomża i PDM Pisz, wycenił swoją propozycję na 26,79 mln zł. Przebudowa obejmuje DK-63 na długości prawie  2,5 km, a także skrzyżowania z drogami innej kategorii. Wykonana będzie także kanalizacja deszczowa, chodniki, sygnalizacja świetlna i oświetlenie drogi. Do przebudowy pójdzie także kolidująca infrastruktura podziemna i nadziemna. Przewidziano także budowę infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów.

Juliusz Jakimowicz

Herb miasta
Miasto Kolno
miasto z energia
ul. Wojska Polskiego 20
18-500 Kolno
sprawdź na mapie (+48 86) 278 21 33 kolno@home.pl