Odbyła się X zwyczajna sesja Rady Miasta Kolno

10 kwietnia 2025 r. (czwartek) odbyła się X zwyczajna sesja Rady Miasta Kolno. Posiedzenie w sali widowiskowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu rozpoczęto uczczeniem, minutą ciszy, ofiar katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. W tym dniu w całym kraju obchodzono 15. rocznicę tego tragicznego w dziejach Polski wydarzenia i 85. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Następnie przyjęto protokół z poprzedniego spotkania i wysłuchano sprawozdania burmistrza miasta z prac między sesjami.

W dniu obrad podjęto uchwały:
    • w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Kolno na lata 2025-2031.

    • w sprawie zmian w budżecie miasta Kolno na 2025 rok.

    • o zmianie uchwały w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Przyjęta uchwała podyktowana jest koniecznością dostosowania jej zapisów do aktualnych przepisów prawa oraz potrzebami remontowymi zabytków znajdujących się w Gminnej Ewidencji Zabytków.

    • w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w rejonie ulic: Targowej, Marii Konopnickiej i Kolejowej w Kolnie.
W celu ustalenia przeznaczenia terenów, oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy, Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Opracowanie miejscowego planu na przedmiotowym terenie ma na celu w szczególności:
- ustalenie jednolitych zasad zabudowy i zagospodarowania dla całego terenu objętego miejscowym planem,
- wyznaczenie ciągów komunikacyjnych i dróg oraz terenów publicznych,
- określenie zasad podziałów nieruchomości.
Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest uchwałą intencyjną i wyraża jedynie zamiar Miasta do uregulowania zasad zagospodarowania przestrzennego na danym terenie w formie aktu prawa miejscowego.

Podczas sesji przyjęto też sprawozdania:

   • z działalności Straży Miejskiej w Kolnie za I kwartał 2025 roku.
    • z działalności stałych Komisji Rady Miasta Kolno za okres od 6.05.2024 r. do 31.12.2024 r.
    • z realizacji uchwał Rady Miasta Kolno za 2024 rok.

Rok 2024 był okresem intensywnej działalności Rady Miasta Kolno, która skutecznie podejmowała uchwały w kluczowych dla miasta obszarach. Obejmował zarówno uchwały z kadencji 2018–2024, jak i z nowej kadencji 2024–2029. W analizowanym okresie Rada Miasta Kolno obradowała na 9 sesjach, podejmując 53 uchwały. Dotyczyły one szerokiego zakresu spraw istotnych dla mieszkańców Kolna, rozwoju miasta oraz jego organizacji wewnętrznej. Wszystkie podjęte uchwały Rady Miasta Kolno w 2024 roku zostały podzielone na kilka głównych obszarów. 20 uchwał związanych było z budżetem, 11 z gospodarką nieruchomościami, gospodarką komunalną i ochroną środowiska, 9 uchwał dotyczyło zdrowia i opieki społecznej i 2 oświaty. Kolejnych 11 uchwał obejmowało sprawy różne.
Uchwały były zgodne z przepisami prawa i odpowiednio opublikowane, co zapewniało ich transparentność i legalność.

Podczas czwartkowej sesji, w punkcie dotyczącym wolnych wniosków, samorządowcy skierowali do burmistrza zapytania dotyczące ważnych spraw lokalnych.

Radny Paweł Sielawa chciał się dowiedzieć czy jest prawdą, że burmistrz był przeciwny zbiórce karmy dla zwierząt organizowanej przez Fundację Podlaski Inspektorat Ochrony Zwierząt (PIOZ).
Odnosząc się do tej kwestii, Andrzej Duda tłumaczył, że sprzeciw nie dotyczył samej idei zbiórki, lecz konkretnej fundacji. - To nie do końca tak, że byłem przeciwny samej zbiórce. Wniosek wpłynął od osoby, która chciała zorganizować piknik motocyklowy i przy tej okazji wspierać Fundację Podlaski Inspektorat Ochrony Zwierząt. Odmowa burmistrza jest związana z materiałem opublikowanym w TVP, który pokazywał niepokojące działania organizacji z Dolnego Śląska, z którą współpracuje PIOZ. Kontrowersje wokół bezprawnego odbierania zwierząt i nieprawidłowości w zbiórkach pieniędzy bada tam CBŚ i prokuratura. - Mieliśmy już zdarzenie tego typu, że Fundacja ta, która działa na terenie gminy Kolno i na terenie powiatu kolneńskiego, czyli ten Podlaski Inspektorat Ochrony Zwierząt, przekazuje zwierzęta właśnie do Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Do tego dochodzą wysokie koszty, którymi później są obłożeni właściciele zwierząt — tłumaczył burmistrz Duda. Zdaniem burmistrza okoliczności całej sprawy są mocno niejasne, a drastyczne sytuacje przedstawione w reportażu budzą wiele obaw dlatego odmówił współpracy.

Redakcja Miesięcznika Kolneńskiego sprawdziła, że materiał TVP  pt. „Twierdzili, że pomagają zwierzętom. Prawda jest ponura”, dostępny jest  ciągle na stronie internetowej  TVP. We wprowadzeniu do materiału filmowego czytamy: „Jedna z największych organizacji prozwierzęcych w Polsce pod lupą prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji. Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt podejrzewa się o bezprawne zabieranie zwierząt i oszustwa podczas zbiórek pieniędzy. Dziennikarskie śledztwo wszczęli również „Reporterzy”. Ujawniono między innymi przywłaszczanie zwierząt czy podawanie psom morfiny, żeby ludzie chętniej wpłacali pieniądze”. Całość tego szokującego materiału dostępna w linku poniżej:

https://www.tvp.info/85844497/dioz-pod-lupa-prokuratury-i-cbsp-dolnoslaski-inspektorat-ochrony-zwierzat-tematem-programu-reporterzy

W kolejnych sprawach podnoszonych na Sesji, radny Leszek Niksa zwrócił się do burmistrza z prośbą o rozważenie przywrócenia połączenia autokarowego między Kolnem a Olsztynem, przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej w niedzielę. Argumentował, że wielu rodziców skarży się na brak dojazdu dla swoich dzieci, zwłaszcza studentów.

Burmistrz przypomniał, że podobne próby były już podejmowane. - Podejmowaliśmy już kilka prób uruchomienia tego połączenia - kurs istniał, ale utrzymał się zaledwie miesiąc.

Mimo dopłat, przewoźnicy nie byli w stanie utrzymać kursu przy tak małej liczbie pasażerów. Zapewnił jednak, że rozważy kolejną próbę – być może uda się znaleźć firmę chętną do współpracy, a przy odpowiednim zainteresowaniu mieszkańców, kurs miałby rację bytu. Dodał również, że rozważana jest opcja skorelowania połączeń autobusowych z kursami pociągów do Olsztyna, co mogłoby zwiększyć ich rentowność.

Trzecie pytanie, zadał radny Paweł Podeszwik, który chciał się dowiedzieć, czy miasto Kolno przygotowuje się do obowiązku opracowania planu ogólnego, który musi zostać uchwalony przez wszystkie samorządy do końca 2025 roku.

Burmistrz zapewnił, że prace nad planem są już w toku. Miastu udało się znaleźć wykonawcę, co w obecnych warunkach nie było łatwe, ponieważ wiele samorządów równocześnie rozpoczęło procedury przetargowe. - Prawdopodobnie z tego, co słyszałem, ten okres jednak ma być o pół roku przedłużony, bo większość samorządów nie zdołałaby tego wykonać ze względu na to, że wszystkie samorządy, że tak powiem, chciały mieć te plany opracowane, a wykonawców zbyt wielu w tej dziedzinie nie ma. Więc po prostu nie ma możliwości rozstrzygnięcia przetargów. Nam to się udało i myślę, że do końca 2025 roku ten plan będziemy mieli — poinformował Andrzej Duda.

W sesji oprócz radnych miejskich i Burmistrza Miasta Kolno uczestniczyło kierownictwo Urzędu Miasta, dyrektorzy i prezesi jednostek podległych miastu oraz przedstawiciele lokalnych mediów.


Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno

 

 

Fotogaleria

Najnowsze wiadomości